III Międzynarodowe Targi Cieśli i I Targi Dekarzy

W dniach od 9-11 sierpnia 2019 roku w Chochołowie odbywały się III Międzynarodowe Targi Cieśli i I Targi Dekarzy. W uroczystości oficjalnego otwarcia wzięli udział Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec, Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski i Wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa, a także przedstawiciele sponsorów, a pomysłodawca i główny organizator targów Józef Zborowski powitał wszystkich zgromadzonych gości oraz wystawców, życząc udanej imprezy.

Targi już na stałe wpisały się w kalendarz imprez na Podhalu, bezpośrednio nawiązując do bogatej tradycji budownictwa zrębowego, stylu zakopiańskiego. Doskonale promują region oraz lokalnych przedsiębiorców, a także liczne firmy z Polski i za granicy, które zawitały pod Tatry. Z roku na rok Targi Cieśli są coraz większe, o czym świadczy tegoroczna, bogata ekspozycja. Nie tylko cieśle czy dekarze, ale także pozostali fachowcy z branży budowlanej znajdą na terenie pensjonatu Chochołowskie Zacisze coś dla siebie począwszy od dźwigów czy traków, kończąc na śrubkach i poręcznych narzędziach. Nowe technologie wkraczają do Chochołowa i sądząc po zainteresowaniu firm ciesielskich, urządzenia wystawców usprawnią w przyszłości ich pracę. Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla przybyłych Pań.

Trzeci dzień targów to tradycyjnie podsumowanie. Scena targowa zapełniła się cieślami rywalizującymi o miano najlepszego cieśli i najlepszego mechoptyka. Atrakcyjne nagrody – piły Stihl oraz elektronarzędzia dostarczone przez firmę Hollbud powędrowały w ręce zwycięzców, którzy w sobotnich zawodach rywalizowali robiąc węgły na czas, ale także i z zachowaniem kątów i pionów. Nagrody odebrali też najlepsi mechoptycy. Zwycięzcom nagrody wręczali przedstawiciele powiatu nowotarskiego na czele ze starostą Krzysztofem Faberem – współorganizatorem wydarzenia. Swoją obecnością zaszczyciła nas starosta powiatu kościerskiego Alicja Żurawska, która przy okazji targów podziękowała za wsparcie udzielone podczas likwidacji szkód po przejściu ubiegłorocznej trąby powietrznej.

Jak podkreślił Józef Zborowski pomysłodawca i organizator targów rywalizacja cieśli stała na bardzo wysokim poziomie – w Chochołowie walczyła czołówka polskiego ciesielstwa. Mechoptycy w tym roku zaskoczyli nas nie tylko nowymi wzorami, ale i sprawnością wykonywania mszenia. Dopisali też wystawcy, którzy przybyli nawet z odległych krańców Polski, a rangę Targów Cieśli 2019 doceniła słoweńska firma produkująca jedne z najlepszych na świecie kotłów CO na paliwo stałe.

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów Cieśli poszerzona o Targi Dekarzy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Jak co roku na imprezie pojawili się nowi wystawcy, prezentując między innymi nowe technologie. – Targi z założenia mają służyć rozwojowi podhalańskiej przedsiębiorczości – mówi dyrektor targów Igor Kurkowski. – Bardzo nas cieszy fakt, iż po każdej edycji wydarzenia kilka z nowoczesnych maszyn zostaje na Podhalu. W tym roku do tych urządzeń dołączają m.in. dwie cenione w Polsce i na świecie frezarki produkowane przez Polską Grupę CNC – podkreśla.

Frekwencja wystawców i zwiedzających z roku na rok rośnie, a targi chochołowskie na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń, które wystawcy oceniają bardzo wysoko. Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia 2020 roku i już dziś serdecznie na nią zapraszamy.

Sponsorami targów bezpośrednio nawiązujących do tradycyjnego budownictwa podhalańskiego są Bank Gospodarstwa Krajowego, Orlen Oil, Blachotrapez,  a głównym partnerem Grupa Tauron. Organizatorem był Blach-Bud Józef Zborowski natomiast  współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.