PCK Facebook

Polsko - słowackie Święto Konia - kolejna odsłona

Całkiem niedawno Powiatowe Centrum Kultury w Nowym prezentowało film o podkuwaniu koni. Kolejną odsłoną projektu pt.: "Polsko - słowackie święto konia" jest film prezentujący budowę pojazdu konnego jakim są sanie konne.

O saniach opowiada Jan Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej, który jest znanym artystą, gawędziarzem, aktorem amatorskiego teatru, a przede wszystkim jest bardzo dobrym stolarzem i twórcą ludowym. Gotowe sanie wykonane przez Jana Bieńka sfilmowane zostały natomiast dzięki uprzejmości Wojciecha Buckiego z Bukowiny Tatrzańskiej, który udostępnił swoją kolekcję pojazdów konnych.

Film jest kolejnym elementem mikroprojektu pt.: "Polsko - słowackie święto konia" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Wkrótce zaprezentowany zostanie ostatni film z tej serii. Będzie to wykład pt. Koń w tradycji i rzemiośle na pograniczu polsko - słowackim.

Zapraszam do oglądnięcia materiału filmowego i życzę Państwu miłych wrażeń.