PCK Facebook

XX Podhalańskie Zawody Konne o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia (5-6.08) na terenach przy Dworze Tetmajerów w Łopusznej odbyło się, już po raz XX, największe na Podhalu święto koni i jeździectwa.

Pierwszy dzień zawodów minął pod hasłem Ujeżdżenia, podczas którego zostały rozegrane dwie kategorie, L – lekka i P – pośrednia. W ujeżdżeniu zaprezentowało się 11 zawodników. Puchary dla zwycięzców Ujeżdżenia kategorii P zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.
Podczas drugiego dnia zmagań koni i jeźdźców rozegrane zostały zawody w skokach przez przeszkody w czterech kategoriach. Wysokości przeszkód wynosiły odpowiednio 50 cm, 70 cm, 80 cm oraz 100 cm – dla poszczególnych kategorii. W skokach przez przeszkody zaprezentowanych zostało 81 przejazdów zawodników z Polski oraz Słowacji, a najlepsi w poszczególnych kategoriach zostali sowicie nagrodzeni przez sponsorów oraz otrzymali puchary, które osobiście wręczali wójt Gminy Nowy Targ Pan Jan Smarduch, sołtys wsi Łopuszna Pan Kazimierz Dziga, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej Pani Józefa Kuchta oraz Prezes Związku Podhalan Oddział Łopuszna Pan Mateusz Buła. W zawodach wzięli udział zawodnicy ze Stadniny koni w Rogoźniku, Ludźmierzu, Kościelisku, Nowym Targu, Białce Tatrzańskiej, Kieżmarku, Rancza Zwierzyniec oraz oczywiście z Łopusznej.
Po skokach przyszedł czas na XV Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa. Na starcie Mistrzostw stawili się zawodnicy ze swoimi końmi z całego regionu, a „Zrywka” ściągnęła do Łopusznej rzesze kibiców i widzów. Nic w tym dziwnego gdyż to właśnie Mistrzostwa Zrywkarzy ściągają do Łopusznej wszystkich miłośników koni nie tylko z Podhala ale i z całej Polski. W tegorocznych mistrzostwa wzięło udział 16 zawodników wraz ze swoimi podopiecznymi, a najlepszy z nich okazał się Jan Wróbel z Nowego Targu, który za swoje osiągnięcie otrzymał góralski homont ufundowany przez prof. Mariana Tischnera. Miejsce 2 zajął Maksymilian Fryźlewicz z Nowego Targu, a 3 Marian Kuchta z Łopusznej. Zwycięzcy oprócz wielu nagród otrzymali puchary ufundowane przez Nadleśnictwo w Nowym Targu. Po zakończeniu zawodów odbył się festyn podczas którego do zabawy przygrywał Zespół Muzyczny Dancing Band.
Tegoroczne zawody odbyły się dzięki ogromnemu wsparciu Gminy Nowy Targ oraz pozostałych sponsorów, którym pragniemy gorąco podziękować. Byli nimi: